Liturgia Słowa

02.12.2018

Czuwanie misyjne na Jasnej Górze.

       1-2 grudnia odbyła się na Jasnej Górze sesja misjologiczna połączona z nocnym czuwaniem pod hasłem: "Mocni w Duchu przy Sercu Maryi". W spotkaniu brali udział członkowie Papieskiej Unii Misyjnej, róż Żywego Różańca, Misyjnego Apostolstwa Chorych, referentek i referentów oraz kleryckich kół misyjnych. Uczestnikami byli przedstawiciele wspólnoty WSD w Legnicy: Karol Diduszko, Marcin Diduszko oraz Piotr Tsarakhov wraz z ojcem duchownym, a zarazem opiekunem kleryckiego koła misyjnego, Ks. Pawłem Wołczańskim.

 

       Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu, pod przewodnictwem Ks. Bpa Mirosława Gucwy. Sesję misjologiczną złożoną z wykładów i świadectw rozpoczął Ks. Bp Andrzej Czaja (diecezja opolska). Przypomniał nam wszystkim rolę Ducha Świętego w misji Kościoła. Kolejnym prelegentem był wspomniany wyżej Bp Mirosław, posługujący na codzień w Republice Środkowoafrykańskiej. Ukazał nam trudną rzeczywistość tamtejszego Kościoła, ogarniętego nieustannymi napięciami politycznymi oraz religijnymi. Kolejny wykład, po przerwie, był prezentacją oferty wydawniczej Papieskich Dzieł Misyjnych, które obchodzi 25-lecie istnienia.  Ks. Tomasz Atłas, dyrektor PDM oraz o. Luca Bovio, sekretarz krajowy PUM zapoznali nas z sytuacją jednego z najmłodszych Kościołów katolickich na świecie, w Mongolii. Kraj pustynny, stepowy, sześć razy większy od Polski, zamieszkuje tylu mieszkańców, co w Warszawie i przyległych miejscowościach. Istnieje tam dziewięć parafii, w których pracuje 25 kapłanów.

 

       Po kolacji, uczestnicy zostali zaproszeni do nocnego czuwania przed obliczem Jasnogórskiej Pani. Po Apelu była sposobność adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Spotkanie z Panem animowała grupa młodzieży Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Radomia. Po błogosławieństwie, rozpoczęliśmy modlitwę różańcową, której poprowadzenie przypadło w tym roku nam, klerykom legnickiego seminarium. Przy pomocy rozważań św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji i misjonarzy, powierzyliśmy Bogu przez ręce Maryi sprawy Kościoła, prosząc o nowe powołania misyjne oraz wytrwałość dla tych, którzy kroczą już tą drogą. Zakończeniem tegorocznego czuwania była Msza Święta koncelebrowana o północy,  pod przewodnictwem Bp Leszka Leszkiewicza z diecezji tarnowskiej. Cieszy nas możliwość brania udziału w wydarzeniach, które wspierają misje Ad Gentes materialnie i duchowo.

K.D.


Pełna relacja z czuwania PUM: 

 

Zdjęcia  Artykuł

Galeria

Kontakt

Wyższe Seminarium Duchowne
Diecezji Legnickiej


ul. Jana Pawla II nr 1

59-220 LEGNICA


tel.  (0-76) 724 - 41 - 25
fax: (0-76) 724 - 41 - 26
 


e-mail:

wsdlegnickie@gmail.com

 

 

 

konto:PKO S.A. O/Legnica
Nr 25124014731111000025217742

 

 

 

 

 


 Skrzynka intencji