Liturgia Słowa

22.01.2018

W mocy Ducha Bożego

      W dniach od 19 do 21 stycznia bieżącego roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy odbyła się pierwsza tura rekolekcji powołaniowych dla młodzieży męskiej. Zasadniczo uczestnikami tego spotkania byli uczniowie szkół gimnazjalnych. Motywem przewodnim ćwiczeń duchowych były słowa: „W mocy Ducha Bożego”. Plan rekolekcji obejmował: adorację krzyża, sakrament pokuty i pojednania, adorację Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia, a także pracę w grupach tematycznych.

      Kulminacyjnym punktem każdego dnia była Eucharystia, którą sprawowali: w sobotę Biskup Legnicki - Zbigniew Kiernikowski, natomiast w niedzielę Biskup Marek Mendyk – biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Ponadto rekolektanci brali udział w konferencjach wygłoszonych przez księży przełożonych seminarium.

      Uczestnicy wykorzystywali swój wolny czas na rozmowy z klerykami, które służyły rozwojowi ich wiary, jeszcze większemu rozpaleniu miłości do Jezusa, a także przybliżeniu fromacji w seminarium. Uczestnicy wyjechali zadowoleni, napełnieni siłą do podejmowania nowych i odważnych decyzji życiowych, z zamiarem ponownych odwiedzin. 

S.O.

 

      Rekolektanci podzielili się również swoimi świadectwami przeżytego czasu. Oto niektóre z nich:

      Nazywam sie Mateusz. W seminarium jestem piąty raz. W tym roku bardzo mi się spodobał czas skupienia oraz wyciszenia. Piątek był bardzo ciekawy. Rozpoczęcie rekolekcji było bardzo miłe. Widziałem wiele znanych twarzy, zwłaszcza księży oraz innych znajomych poznanych na wcześniejszych rekolekcjach. Ten piątkowy wieczór zakończyliśmy adoracją krzyża. Następny dzień był również ciekawy. Po południu spotkaliśmy się w grupach. W mojej grupie rozmawialiśmy między innymi o tym, czy nie wstydzę się wyznawać swojej wiary publicznie. Osoby z grupy, w której byłem, mogły podzielić się swoimi doświadczeniami z głoszenia wiary w codziennych sytuacjach. Potem było nabożeństwo uwielbienia. Śpiew oraz klęczenie tuż przed ołtarzem, na którym był Najświętszy Sakrament, przyprawiał mi ciarki na skórze. Mam nadzieję, że na następnych rekolekcjach mnie nie zabraknie.

Mateusz, 15 lat

 

      Przyjechałem tu już trzeci raz. Jak zawsze na tych rekolekcjach mogliśmy bliżej poznawać Słowo Boże i samego siebie. Dowiedzieliśmy się wiele o Duchu Świętym, czym jest modlitwa i jak szczerze przeżyć sakrament pokuty i pojednania. Ale najważniejsze jest to, że mogłem tutaj spotkać się z Panem Bogiem i wielbić imię Jego na nabożeństwach przez śpiew, modlitwę w ciszy lub nieszpory czy jutrznię. Uczyliśmy się śpiewu oraz służyliśmy na Mszy Świętej, której przewodniczył biskup Marek Mendyk.

Michał, 15 lat

 

      Te rekolekcje były jednym z moich największych przeżyć. Dopiero tutaj poznałem Ducha Świętego oraz pogłębiłem swoją wiarę w Jezusa Chrystusa. Najbardziej podobała mi się praca w grupach. Różne tematy, nowi ludzie. W mojej grupie mówiliśmy o przywilejach. Przywilej to korzyść wynikająca z różnych względów. Poznałem także życie kleryków; są mili i nie wywyższają się. W kaplicy czuć ducha modlitwy i wyciszenia. Każdemu, kto zastanawia się nad przyjazdem na takie rekolekcje, to bardzo polecam, ponieważ można się „odłączyć” od portali społecznościowych i gier. Rekolekcje w seminarium to najlepszy czas na wyciszenie.

Mikołaj, 15 lat

 

     Pobyt w seminarium był i zawsze będzie jednym z najciekawszych doświadczeń. Specjalnie przygotowane nabożeństwa i rozważania były dla mnie wyciskaczem łez. Najmocniejszym momentem dla mnie była adoracja krzyża i Najświętszego Sakramentu. Uczuć, które mi towarzyszyły nie jestem w stanie opisać. Czułem się całkowicie pochłonięty przez Jezusa. Te rekolekcje na pewno przyczyniły się do pogłębienia mojej relacji z Panem. To doświadczenie motywuje mnie do dalszego dzielenia się miłością ze wszystkimi.

Marceli, 15 lat

 

      Na rekolekcje seminaryjne przyjechałem pierwszy raz. Miałem wiele obaw co do tego wyjazdu. Chciałem na tych rekolekcjach wyciszyć się "odciąć od świata” i słuchać, co Bóg chce do mnie mówić. Udało się. Wszyscy klerycy i księża byli do nas bardzo miło nastawieni, tłumaczyli nam, czym są rekolekcje. Bardzo spodobała mi się adoracja krzyża, kiedy mogłem podejść do ołtarza i z bliska adorować i modlić się do Pana. Czułem ogromną bliskość z Bogiem. Sobota była dniem najbardziej aktywnym. Mieliśmy spotkanie z biskupem Zbigniewem Kiernikowskim. Rekolekcje bardzo zbliżyły mnie do Boga. Dowiedziałem się wielu rzeczy. Mogłem słuchać Boga, zadawać pytania, a On mi odpowiadał poprzez czytanie, śpiew itd. Myślę, że Bóg na tych rekolekcjach nakierowywał mnie w stronę mojego powołania. Bardzo polecam wszystkim!!!

 Michał, 14 lat

 

      O rekolekcjach dowiedziałem się dzięki stronie internetowej Seminarium Duchownego. Chciałem z nich skorzystać, ponieważ bardzo lubię różnego rodzaju rekolekcje, dni skupienia, czas spędzony na wspólnej modlitwie. Zachęciła mnie sama nazwa rekolekcji, ze względu na moje życiowe dylematy. Wiem, że mam jeszcze czas na decyzje życiowe, ale rozterki i brak cierpliwości nie dają spokoju. Ten czas pogłębił moją wiarę w Boga. Była to dla mnie taka uczta duchowa, na której każdy dostaje od Boga dary. Jeszcze bardziej zrozumiałem słowa, że można być bogatym, nie mając nic. Poczułem moc Pana Boga w sercu. Dowiedziałem się jak jest w seminarium, jak wygląda tam życie. Miałem okazję poznać kleryków, którzy pomogli mi rozwiązać różne problemy duchowe. Poznałem także historie powołania niektórych kleryków. Dziękuję wszystkim za wyjątkowe chwile spędzone razem. Mam nadzieję, że będę mógł jeszcze kiedyś skorzystać z takich rekolekcji.

Krzysztof, 14 lat

Galeria

Kontakt

Wyższe Seminarium Duchowne
Diecezji Legnickiej


ul. Jana Pawla II nr 1

59-220 LEGNICA


tel.  (0-76) 724 - 41 - 25
fax: (0-76) 724 - 41 - 26
 


e-mail:

wsdlegnickie@gmail.com

 

 

 

konto:PKO S.A. O/Legnica
Nr 25124014731111000025217742

 

 

 

 

 


 Skrzynka intencji