Liturgia Słowa

01.03.2017

Idźcie i głoście

„W seminarium na rekolekcjach jestem po raz drugi. Podczas tych duchowych ćwiczeń spodobał mi się najbardziej czas wyciszenia, który mogłem przeznaczyć na modlitwę. Nie przeszkadzało mi to, że podczas tego czasu nie korzystałem z komputera oraz miałem ograniczony dostęp do telefonu – po prostu nie sprawiało mi to problemu.”


Mateusz, 14 lat tura II


Interesuję się elektroniką, lubię jeździć na rowerze. Na rekolekcjach w seminarium byłem pierwszy raz. Najbardziej podobała mi się tutaj organizacja czasu. Nie było momentu nudy, czy niepotrzebnych szaleństw z kolegami. Ujęły mnie modlitwy w kaplicy, kiedy to można było refleksyjnie zastanowić się nad sobą, co jest przebiega w moim życiu dobrze, a co można byłoby zmienić. Mogłem też podczas tego czasu uczyć się ufności Panu Bogu. Uświadomiłem sobie, że On ma dla mnie plan i że nie muszę się o nic martwić. Bóg dawał mi do myślenia! Chciałbym jeszcze raz przyjechać na takie rekolekcje. Jeśli będzie taka możliwość na wakacjach, to poważnie nad tym pomyślę.”


Janek 16 lat, tura II


W trakcie rekolekcji uświadomiłem sobie, że najpiękniejszą osobą w moim życiu jest Pan Bóg. Dzięki adoracjom Najświętszego Sakramentu, cieszyłem się z miłości i obecności Boga pośród nas. Przez te kilka dni spędzonych w seminarium, mogłem uświadomić sobie, że mam podążać za Jezusem, który jest drogą, prawdą i życiem. Przez chwile wycieszenia poznałem jak dobry jest nasz Pan, Jezus Chrystus, z którym pragnę pozostawać w relacji w każdym momencie mojego życia.


Adrian, lat 15 tura II

Rekolekcje były dla mnie okazją do bliższego spotkania z Bogiem i Jego miłością. Pokrzepiające było również spotkanie z innymi młodymi osobami podążającymi za Chrystusem. Prowadzone w duchu modlitwy nabożeństwa i konferencje umożliwiły mi spokojne zatrzymanie się nad sprawami dotyczącymi mojego życia.


Kamil, 18 lat tura II

 

W rekolekcjach największe wrażenie wywarły na mnie adoracje oraz niesamowite skupienie jakie panuje w seminarium. Podobały mi się także prace w grupach, które były prowadzone przez kleryków. Tematem naszej pracy w grupie była właśnie modlitwa, a więc to co u samego początku zmotywowało mnie do uczestniczenia w rekolekcjach seminaryjnych. Mam już w planach aby przyjechać na kolejne tego typu ćwiczenia duchowe organizowane przez WSD.


Radosław, lat 16, tura I

 

 Myślę że piątkowa adoracja krzyża była pierwszym punktem który bezpośrednio do mnie przemówił. Podczas adoracji miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Było to dla mnie ponowieniem i uaktualnieniem włączenia do Kościoła. Kolejnym ciekawym punktem w planie rekolekcji były prace w grupach. Tematem naszej grupy było: „ Liturgia Eucharystyczna jako miejsce głoszenia Słowa Bożego”. Opracowując podany temat opieraliśmy się głównie na Liturgii Słowa. Liturgia Słowa na równi z Liturgią Eucharystyczną stanowią centrum każdej Mszy Świętej. Podczas pracy w małych grupach staraliśmy się przedewszystkim  zwrócić uwagę jak Słowo Boże powinno być głoszone i przyjmowane przez każdego człowieka.


Adam, lat 14, tura I

 

Na rekolekcje seminaryjne przyjechałem już po raz szósty. Postanowiłem zacząć ferie z Bogiem. Modlitewna atmosfera jest tutaj cudowna. Jak już raz się wejdzie w klimat seminaryjnych rekolekcji, to ciągle chce się tu wracać. Trafiło do mnie wszystko. Atmosfera w domu seminaryjnym jest cudowna. Klerycy i przełożeni są tu bardzo mili dla młodzieży, która chce spędzić te rekolekcje. Co najbardziej mnie ujęło? Ujęło mnie na pewno piątkowe wieczorne nabożeństwo. W pamięć zapadły mi także konferencje ks. Krzysztof Wiśniewskiego, który ukazał nam głębię chrztu. Chrzest gładzi grzech pierworodny, dlatego jako chrześcijanie nie powinniśmy już bać się śmierci. Jako ochrzczeni żyjemy na nowo. Czas dwudziestego pierwszego wieku, czas facebooka i czas świata wirtualnego sprawia iż czasami ciężko jest się od tego wszystkiego oderwać. Ks. Krzysztof Wiśniewski mówił, iż to że przyjechaliśmy na rekolekcje i oderwaliśmy się od tego wszystkiego co nas zniewala, jest szalone dla tego świata oraz świadczy, że nie o taki świat nam chodzi. Określił to mianem odmienności chrześcijan względem tego świata. Przyjechałem tutaj, ponieważ dałem radę oderwać się od tego wirtualnego życia i spędzić ten czas z Bogiem, aby go poznać i pozwolić Mu do mnie przemówić. Bardzo doceniam to,  iż na każdych rekolekcjach jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, dzięki czemu młody człowiek może jeszcze pełniej przeżyć ten szczególny czas. Hasłem tegorocznych rekolekcji były słowa: „Idźcie i głoście”. Jest to jeden z moich ulubionych fragmentów Pisma Świętego - idźcie i głoście światu ewangelię. Zwraca to naszą uwagę na głoszenie dobrej nowiny, jaką jest ewangelia Jezusa Chrystusa. Dzięki pracy w grupach mogłem wraz z innymi uczestnikami rekolekcji zagłębić się w temat modlitwy. Uświadomiłem sobie iż to co jest niemożliwe dla człowieka, dla Boga jest rzeczą możliwą. Zrozumieliśmy, że nawet jeśli czasami sami możemy w coś wątpić, to żarliwa modlitwa i prośba skierowana do Boga.


Oskar, lat 16, tura I


„Idźcie i głoście” to hasło tegorocznych rekolekcji powołaniowych. Przyjeżdżam na rekolekcje już od kilku lat, można powiedzieć, iż wpisało się to w moją tradycję. Dlaczego? Bowiem panuje tutaj niesamowita atmosfera. Można zobaczyć jak żyją klerycy, jak również można rozeznać swoje życiowe powołanie. Za każdym razem jak tutaj jestem to jest adoracja Najświętszego Sakramentu, kaplica jest pięknie przystrojona przez kleryków. Śpiew, przemyślenia, adoracja, coś pięknego. Za każdym razem przeżywam to na nowo, jest inaczej niż w mojej parafii. Jeśli ktoś zapyta mnie, czy poleciłbym takie rekolekcje, odpowiedziałbym śmiało, że tak. Chwała Panu!


Jakub, lat 18, tura I

 


Kontakt

Wyższe Seminarium Duchowne
Diecezji Legnickiej


ul. Jana Pawla II nr 1

59-220 LEGNICA


tel.  (0-76) 724 - 41 - 25
fax: (0-76) 724 - 41 - 26
 


e-mail:

wsdlegnickie@gmail.com

 

 

 

konto:PKO S.A. O/Legnica
Nr 25124014731111000025217742

 

 

 

 

 


 Skrzynka intencji